Dokážeš uniknout dezinformacím?

Denně jsme zavaleni množstvím informací. Času je ale málo, a tak se někdy nedíváme, jaký je jejich zdroj. Nerozlišujeme ani zda je zpráva pravdivá. Někdy informaci věříme prostě proto, že nám ji poslal kamarád nebo protože podporuje naše vidění světa. A to může být kámen úrazu, protože je kolem nás spousta těch, kteří mají zájem, abychom věřili různým dezinformacím a nesmyslům.

Naším projektem chceme naučit studenty středních a základních škol kriticky přemýšlet o informacích, které denně čtou a sdílí na sociálních sítích. Nechceme nikoho nudit dlouhým výkladem ani říkat, co se může číst a co je zakázané. Naším cílem je, aby si studenti prakticky vyzkoušeli, jak mají ověřovat informace a uvědomili si mediální nástrahy, které na ně číhají v online prostředí. Zároveň chceme učitelům poskytnout jednoduchou pomůcku pro zatraktivnění výuky tohoto tématu.

Pojďte si i vy vyzkoušet, jaké je to odhalovat dezinformace. Dokážete rozpoznat lži a manipulace od pravdy? Ve hře Fakescape se ukáže, jestli dezinformacím dokážete uniknout.

V tuto chvíli máme dvě verze hry. Jedna je určena především středním školám, druhá základním. Zahrát si je může ale prakticky kdokoliv. Více informacích o hrách se dozvíte v sekci SŠ verze nebo v sekci ZŠ verze.

 

Již uniklo

Zemí
Měst
Škol
Studentů

Můžeme přijet i na vaši školu