Dokážeš uniknout dezinformacím?

Denně jsme zavaleni množstvím informací. Času je ale málo, a tak se někdy nedíváme, jaký je jejich zdroj. Nerozlišujeme ani zda je zpráva pravdivá. Někdy informaci věříme prostě proto, že nám ji poslal kamarád nebo protože podporuje naše vidění světa. A to může být kámen úrazu, protože je kolem nás spousta těch, kteří mají zájem, abychom věřili různým dezinformacím a nesmyslům.

Naším projektem chceme naučit studenty středních škol kriticky přemýšlet o informacích, které denně čtou a sdílí na sociálních sítích. Nechceme nikoho nudit dlouhým výkladem ani říkat, co se může číst a co je zakázané. Naším cílem je, aby si studenti prakticky vyzkoušeli, jak mají ověřovat informace a uvědomili si mediální nástrahy, které na ně číhají v online prostředí. Zároveň chceme učitelům poskytnout jednoduchou pomůcku pro zatraktivnění výuky tohoto tématu.

Pojďte si i vy vyzkoušet, jaké je to být novinářem. Dokážete rozpoznat lži a manipulace od pravdy? Ve hře Fakescape se ukáže, jestli dezinformacím dokážete uniknout.

 

Přijet můžeme i na Vaši školu

Již uniklo

Zemí
Měst
Škol
Studentů

Nejrychlejší časy

1.

10:38

Nudistická manipulace větrákem

SPŠ zeměměřická, Praha

2.

11:14

KMS

Gymnázium Voděradská, Praha

3.

11:33

Puerípuellague

Gymnázium Kroměříž

4.

12:02

5.B

Bigy, Hradec Králové

5.

12:09

Kuřata z Kentucky

Gymnázium Altis, Praha

6.

12:10

Trochofora

Gymnázium Písek

7.

12:19

Musculus occipitofrontalis venter occipitalis

Střední škola zdravotnická, Pardubice

8.

12:30

Hoši od Bobří řeky

Gymnázium Kroměříž

9.

13:30

Gymvr Schlittschuhlaufen

Gymnázium Vrchlabí

10.

14:50

Gymnázium Chotěboř

Nejrychlejší čas - Slovensko

1.

19:02

3.B GVBN

Gymnázium V. B. Nedožerského Prievidza

Fakescape
Fakescape je spolu s uživateli Pavel Brejcha a Tereza Kráčmarová.
Poslední dny prázdnin a s nimi i poslední tábory. Včera jsme si zahráli naši hru se skauty v Nekoři a dnes jedeme za skauty do Olšanských hor 🏕
Fakescape
Fakescape
Wow, tady někdo umí perfektně ovládat své mimické svaly! 😮😲

Imitovat něčí hlas jste určitě už slyšeli, ale změnit svou tvář na něčí jinou, to jste určitě ještě neviděli! Rychle si to pusťte a sdílejte!!!🤗

O žádné dokonalé ovládání mimických svalů samozřejmě nejde. Ve skutečnosti jde o precizně provedený deep fake. V tomto případě je sice neškodný, ale vyrábění deep fake se stává stále levnější a dostupnější záležitostí….