Podpořili nás

Napsali o nás

Aktuálně.cz

Odhalte padoucha, který chce ovlivnit prezidentské volby. Studenti se učí v nové hře

Česká televize

Studenti Masarykovy univerzity připravili hru pro středoškoláky (Začátek: 21:04)

Brněnský deník

Českou únikovku chtějí i ve Švédsku a USA. Vznikla v Brně

Česká televize

Newsroom ČT24: Like- Fakescape

Česká televize - Brno

Rozlišování dezinformací od zaručených zpráv si vyzkoušeli středoškoláci v Brně (Začátek: 8:54)

Seznam zprávy

Brzy ve vašich lavicích. Studenti politologie vymysleli hru, jak rozpoznat dezinformace

iRozhlas.cz

Únik z dezinformací. Hra brněnských studentů Fakescape zabodovala na soutěži v USA

ČTK

O dezinformacích se středoškoláci budou moci učit pomocí nové hry

Česká televize

Dobré ráno

iDnes.cz

Studenti se učí poznat fake news v únikové hře. Poznáte lež i vy? (poznámka: Kvíz je dílem redakce iDnes.cz a nijak nesouvisí s hrou Fakescape)

DVTV

Studenti z Brna uspěli ve světové soutěži: Naučíme vás poznat fake news, slibují

Brněnská drbna

Edukativní úniková hra Fakescape studentů z Brna zabodovala na prestižní soutěži v USA

Český rozhlas 2

Host: student Miroslav Hanus. Moderuje Zbigniew Czendlik

Studex

Česká úniková hra Fakescape bojuje proti dezinformacím

Česká televize

Co je bulvár a komu na internetu věřit? Studenty učí populární youtubeři i únikovka

Řekli o nás

“Věřím, že Fakescape je skvělá iniciativa. Pomáhá nejen připravovat naše mladší generace na život v informačním věku, ale také přispívá k odolnosti a obraně naší společnosti před hrozbami dnešního světa.”

“Jsem šťastný, že existuje projekt, který učí studenty, jak těžké je být novinářem ve věku falešných zpráv a jak je důležité je kontrolovat výroky politiků. Navíc je to návyková hra!”

“Kampaň Fakescape byla skvělá! Jejich prezentace ve Washingtonu, DC během finálového klání Facebook Global Digital Challenge byla výjimečná. Je opravdu vzrušující vidět důležitou a efektivní kampaň, kterou vyvinuli. Jejich hra umožňuje studentům rozvíjet kritické myšlení a analytické dovednosti. Pokračujte ve velmi dobré práci, budoucnost Fakescape se jeví jako extrémně zářivá! Děkuji všem za Vaši tvrdou práci a oddanost tomuto projektu.”

“Zní to celkem zábavně: lektoři a studenti z Masarykovy univerzity vyvinuli únikovou hru, která se zaměřuje na dezinformace a faktickou kontrolu během fiktivních prezidentských voleb. Navíc je hra speciálně přizpůsobena školní výuce, takže si ji studenti mohou zahrát v hodině.”

“Dezinformační kampaně, běžně známé jako fake news, představují velké nebezpečí pro naši společnost. Vedle vládních programů, které se zdají být neúčinné, by mělo být hlavní úlohou vzdělávat a zpochybňovat falešné zprávy. Odolnost musí vycházet od každého jednotlivce, jeho schopnosti porozumět, odlišit a kriticky posoudit informace. V tomto případě jde o nejlepší způsob, jak pomoci studentům, zejména na vysokých školách, získat zkušenosti s ověřováním informací. Projekt studentů Masarykovy univerzity je nástrojem vyvinutým akademií / výzkumnými pracovníky a studenty pro studenty. Upřímně podporuji toto úsilí a přeji jim hodně štěstí, aby zaujali co nejvíce teenagerů, protože právě oni jsou velmi zranitelným cílovým publikem falešných zpráv.”

“Myslím, že se aktivita povedla a její provedení přivedlo naše studenty k hlubším úvahám o povaze přijímaných informací z internetu a mediálního prostoru obecně.

Jako učitel velmi oceňuji praktické a zážitkové uchopení tohoto důležitého tématu nejen mediální výchovy.
Ostatním školám mohu jen doporučit a děkuji aktivním studentům politologie a jejich vyučujícím za příležitost Fakescape se zúčastnit!”