Koronavirus: máme se bát balíčků z Číny?

Média po celém světě jsou již od propuknutí epidemie koronaviru s epicentrem v čínském Wu-chanu zavalená informacemi. A mnohdy bohužel jen prostými výmysly o povaze, hrozbách a rychlosti šíření tohoto onemocnění. Právě těchto nepravd s cílem u lidí vyvolat strach začínají jiní lidé využívat. I v České republice se objevily případy jedinců, kteří ostatním vyplašeným spoluobčanům na internetu prodávají hygienické roušky. Ty by, podle odborníků, mimochodem, ani nebyly efektivní a dostatečnou ochranou v případě ohrožení zmíněnou nákazou. Ale jsme tedy vůbec v ohrožení? Jaká jsou fakta a reálné hrozby?

 

K dnešnímu dni v souvislosti s novým typem koronaviru zemřelo přes 560 lidí a víc než 28 tisíc jich bylo nakaženo. Mimo území Číny se mluví o počtu 250 nakažených a 2 jedincích, kteří nákaze podlehli. Epidemie se rozšířila i do dalších 25 států (přirozeně však hlavně do okolních států Číny), ale stále se nejedná o pandemii. I přes to, že byl vyhlášen globálního stav zdravotní nouze Světovou zdravotnickou organizací, je nutné si uvědomit, že konkrétně Evropa dosud nezaznamenala víc než 30 případů s potvrzeným koronavirem. V České republice pak bylo testováno již několik desítek lidí, ale u žádného z nich se nákaza nepotvrdila.

Státy navíc přicházejí s nejrůznějšími opatřeními, aby předešli dalšímu šíření a Česká republika samozřejmě není výjimkou. Naše vláda, mimo jiné, 3. února oznámila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českou republikou (s platností od 9. ledna). Zároveň byla Státním zdravotním ústavem spuštěna informační linka s cílem předejít zbytečné panice.

 

83083103_3680464991993868_5054681817353814016_n

Ačkoliv ještě nemáme příslušnou vakcínu, platí, že nejčastějšími oběťmi nového typu koronaviru bývají osoby imunitně či jinak oslabené. Dá se tedy říci, že ve většině případů jde o onemocnění komplikující, které společně s jinými potížemi může vést k selhání organismu.

Virus ukrytý v balíčcích?

Jak již bylo zmíněno, ani epidemii koronaviru se nevyhly naše „oblíbené“ konspirační teorie a množství nejrůznějších dezinformací. Asi nejhlasitější mýtus, který byl vyvrácen i hlavní hygieničkou České republiky Evou Gottwaldovou, říká, že se lidé mohou nakazit skrze příchozí balíčky z Číny. Realita je však taková, že vir přežije mimo lidský organismus maximálně několik hodin a během dlouhé cesty je navíc vystaven jistými výkyvy teplot, a tedy existuje jen nepatrná pravděpodobnost, že by nás zásilka mohla tímto způsobem ohrozit.

Postoj sociálních sítí

A na závěr musíme velice pozitivně zhodnotit postoj největších světových sociálních síti včetně Facebooku, který je znám jako jedna z nejúrodnějších půd všemožných dezinformací. Uvědomění si nebezpečnosti a závažnosti šířících se dezinformací o epidemii přimělo společnost k plošné kontrole, prověřování fakt i blokování nepravdivých tvrzení (nejčastěji o zázračných způsobech, metodách a lécích – typu pití ředidla).

 Markéta Tomešová

Zdroje:

https://edition.cnn.com/asia/live-news/coronavirus-outbreak-02-06-20-intl-hnk/index.html

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3036688-jak-moc-je-novy-koronavirus-z-ciny-smrtici-a-existuje-riziko-pro-cesko-nabizime