Jsme skupina šesti studentů z katedry politologie Masarykovy univerzity vedená Milošem Gregorem a Petrou Vejvodovou. Už nás nebavilo poslouchat, že si Češi neumí ověřovat informace a že studenti neví, jak poznat manipulace nebo falešné zprávy. Z hodin společenských věd a českého jazyka na středních školách víme, že ne vždy se učitelé věnují mediální gramotnosti a studenti pak často opouští školu bez těchto základních znalostí. Proto jsme si na podzim roku 2018 řekli, že chceme udělat něco pro to, aby studenty středních škol nikdo nevodil za nos. Nechtěli jsme jim ale o tom jen vyprávět a říkat jim, co mají dělat. Chtěli jsme, aby si prakticky a hravou formou vyzkoušeli, jaké to je, odhalovat dezinformátory, uniknout fake news a nenechat se od někoho napálit. Proto jsme vymysleli únikovou hru, kterou mohou učitelé ozvláštnit své hodiny a především jim pomůže při vyučování mediální gramotnosti.
Za těch několik měsíců se náš tým rozrostl o další členy, kteří se se stejnou vervou pracují na rozvoji našeho projektu.
Chcete si zahrát hru i na vaší škole? Napište nám na info@fakescape.cz.

Vedení týmu

Pocházím z Třebíče, tedy z Moravy. Když zrovna necestuji a neobjevuji východ a Balkán, tak se zajímám o politiku a vojenství. Mým velkým koníčkem jsou také strategické nebo vojenské počítačové hry. Také rád spím a miluji ležení v posteli (někdo tomu říká prokrastinace, já odpočinek). Na Masarykově univerzitě studuji dvojobor Politologie a Bezpečností a strategické studie.

Zakladatel projektu

Je mi 21 let a pocházím z Valašského Meziříčí (a jsem na to patřičně hrdý). Momentálně pobývám většinu času v Brně, kde studuji politologii + bezpečnostní a strategická studia. Dost času trávím také v Praze, neboť rád zkouším různé stáže a zajímavé projekty, přičemž naprostá většina takových věcí se koná či nachází právě v hlavním městě. Mimo školu rád cestuji, hraji fotbal, pokouším se fotit a trávím čas s rodinou a přáteli.

Kontakt, komunikace se školami: gilar@fakescape.cz

Zakladatel projektu

Jsem absolventem žurnalistiky a politologie na FSS Masarykovy univerzity. Momentálně pokračuji na magisterském stupni v politologii. Ve Fakescape se věnuji především sociálním sítím a marketingu. Této oblasti se věnuji i v jiných projektech, například v pIšQworkách nebo na Prezentiádě. Od počítače si odpočinu alespoň někdy při lapání míčků ve florbalové brance.

Kontakt: hanus@fakescape.cz

Předsedkyně spolku, zakladatelka projektu

Ráda cestuji, objevuji a ztrácím se, a ať už mířím na sever na jih, vždycky si přivezu kopu zážitků. Taky mě baví focení a prvorepubliková auta. Kromě Fakescapu dělám vedoucí redakce v Radiu R. Studuji žurnalistiku a politologii v Brně, ale mým domovem je Podkrkonoší.

Kontakt, komunikace s médii: kracmarova@fakescape.cz

Zakladatelka projektu

Pocházím z Kladna a jako správná Kladeňačka jsem velká fanynka hokeje. Celkově jsou sporty velkou částí mého života. Mimo to také ráda fotím, cestuji a učím se cizím jazykům. Na Masarykově univerzitě studuji bezpečnostní a strategická studia a žurnalistiku.

Kontakt: vinklova@fakescape.cz

Zakladatel projektu

Jsem studentem magisterského oboru politologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Na starosti mám především ekonomiku Fakescape a také formální dodržení všech požadavků v rámci soutěže P2P Digital Challenge. Mezi své záliby řadím posezení s rodinou a přáteli, studium, ping-pong, pIšQworky, četbu knih či jízdu na kole.

Kontakt: sip@fakescape.cz

Členové týmu

Zakladatelka projektu

Pocházím z malebného Jindřichova Hradce, kde si přivydělávám jako moderátorka místního rádia. V Brně studuji politologii a žurnalistiku. Mám asi milion koníčků, třeba divadlo, cestování či cizí jazyky, a pořád přibírám další a další. Ráda trávím čas ve společnosti přátel.

Kontakt: batelkova@fakescape.cz

Je mi 20 a na FSS studuji prvním rokem dvouobor mezinárodní vztahy a bezpečnostní a strategická studia. Mimo školu a práci se snažím trávit čas aktivně – ať už cestováním, vařením, cvičením, nebo sledováním videí s koťátky. Gymnázium jsem sice vystudoval v Ostravě, ale pocházím z maloměsta na východním cípu republiky a jsem na to patřičně hrdý!

Som študentkou magisterského cyklu Bezpečnostných a strategických štúdií. Vo Fakescape som jedným z členov kreatívneho tímu. Od detstva mám veľmi blízky vzťah k nemčine a k Nemecku, preto vo “voľnom” čase doučujem nemčinu, pracujem v nemeckej firmy a odborne sa venujem nemeckej extrémistickej scéne. Keď už ten voľný čas naozaj mám, tak veľmi rada a veľa čítam, pozerám filmy, cestujem, testujem nové jedlá, cvičím a dám si dobré pivo.

Studuji žurnalistiku a mediální studia na magisterském stupni na FSS, odkud jsem si už odnesla bakaláře ze žurnalistiky a bezpečnostních a strategických studií. Kromě Fakescape se věnuji aktivitám zaměřeným na zlepšení mediální gramotnosti seniorů. Pracuji v brněnské redakci zpravodajství České televize a hraju v kapele na baskytaru. Když se náhodou naskytne volná chvíle, vyrazím na koncert nebo do kina.

Je mi 21 let a pocházím z Prahy, studuji Bezpečnostní a strategická studia s Politologií na Masarykově univerzitě v Brně. Rád běhám, střílím a věnuji se smíšenému bojovému umění. Zajímám se o problematiku vojenství a extremismu, působím také v aktivních zálohách AČR. Když mám náhodou volnou chvilku, rád si sednu v hospodě s přáteli u piva nebo trávím čas v okruhu mě nejbližších.

Študujem politológiu a bezpečnostné štúdia na Masarykovej Univerzite v Brne. Vo voľnom čase sa venujem športom, hlavne futbalu. Ako poctivý študent taktiež pozerám na seriály a čítam knihy. (Ako jediný Slovák v tíme sa bránim vtipom o tom, že som Maďar).

Kontakt: fusaty@fakescape.cz 

Je mi 19 let a pocházím z Třebíče, kde jsem osm let navštěvoval státní gympl. Prvním rokem teď studuji na FSS dvouobor politologie a mezinárodní vztahy. Velká část mého života se odehrává v kavárnách, scházím se tam s kamarády, připravuji se zde do školy a někdy tam i pracuji. Občas pomáhám v třebíčské organizaci s víkendovými akcemi a tábory pro děti. Zajímám se o historii, současnou i starší kulturu v oblasti hudby a filmu a o současnou politiku.

Na MUNI jsem vystudoval bezpečnostní a strategická studia a anglický jazyk a literaturu (většina lidí se této kombinací hodně diví). Momentálně pokračuji v magisterském studiu BSS. Stejně jako mnoho dalších BSSáků jsem do značné míry ovlivněn svým oborem a proto se zajímám např. o konflikty nebo terorismus. Jako “normální člověk” pak rád cestuju, posedím s kamarády u piva nebo trávím čas s přítelkyní.

Na FSS právě dokončuji studium žurnalistiky a bezpečnostních a strategických studií. Absolvovala jsem stáž v brněnské redakci zpravodajství České televize, kde jsem nakonec zůstala a už druhým rokem tam pracuji jako koeditorka. Mimo Fakescape působím už třetím rokem ve Studentské sekci IIPS, kde jsem měla možnost koordinovat Masarykovy debaty. Nyní se věnuji financování spolku. Ve svém volném čase se věnuji střelbě, horské turistice, čtení komiksů a různým sportům. Jako nejlepší životní investici vnímám cestování, které mě neskutečně energií. Loňské léto jsem strávila čtyři měsíce v USA, to letošní se chystám do Izraele.

Momentálne finišujem svoje bakalárske štúdium politológie a bezpečnostných štúdií na Masaryčke. Baví ma hrať na klavíri, rád chodím do posilky. V minulosti som stážoval pre Demagog.sk, Slovak Security Policy Institute, Habitat for Humanity, no aj na Mannheim Universität. Milujem škótsky akcent a nemám rád, keď neviem povedať “nie” púšťaniu sa do bezpredmetných politických diskusií na Facebooku.

Jsem student FSS, a to konkrétně politologie a bezpečnostních a strategických studií. Momentálně jsem v prvním ročníku bakalářského studia. Pocházím z Boskovic, což je malebné městečko na severu Jihomoravského kraje. Jako většina lidí z BSS jsem i já tímto oborem lehce poznamenán. Na FSS jsem mimo jiné členem Studentské sekce IIPS, kde píšu závěrečné zprávy či žádosti ohledně grantů a také pomáhám s organizací Masarykových debat. K mým zálibám patří například četba knih, dále rád cestuji, trávím čas s přáteli, nebo se aktivně věnuji bojovým sportům – konkrétně thajský box a kickbox – či jiným aktivitám.