Koronavirus: máme se bát balíčků z Číny?

Média po celém světě jsou již od propuknutí epidemie koronaviru s epicentrem v čínském Wu-chanu zavalená informacemi. A mnohdy bohužel jen prostými výmysly o povaze, hrozbách a rychlosti šíření tohoto onemocnění. Právě těchto nepravd s cílem u lidí vyvolat strach začínají jiní lidé využívat. 

800px-2019_novel_Coronavirus

Najdivnejšie konšpiračné teórie roku 2019

Okrem konšpiračných teórií, že Zem je plochá, nadvlády židojašterov a neexistujúceho Mesiaca sa v poslednej dobe objavili viaceré bizarné konšpiračné teórie. Prinášame vám najzaujímavejšie konšpirácie, ktoré by ste našli v roku 2019 na sociálnych sieťach.

Snímek obrazovky 2020-01-31 v 11.00.20

Gaslighting- útok na vlastnú integritu a zdravý rozum​

Stalo sa vám, že ste prestávali veriť sebe samému? Cítili ste sa neistý, zmätený, a nevedeli ste či sa nejaké situácie stali naozaj alebo len vo vašej hlave? Nebojte sa nebláznite, ale pravdepodobne máte vo svojom okolí gaslightera. 

Snímek obrazovky 2019-12-10 v 16.58.54

Nová digitální hrozba: deepfake

Od dob, kdy dezinformátorům stačilo na fotkách zamalovat nepohodlnou osobu černou barvou, jsme v dnešní době postoupili k vcelku sofistikovanějším metodám. Dnešní softwarové programy na úpravu fotek můžou v rukách zkušených lidí proměnit neškodné snímky na poměrně komplikovaně rozluštitelnou dezinformaci. Nicméně, v dnešní době věda a technika postoupila při pomáhání s vytvářením dezinformací ještě dál. Představujeme vám nový fenomén v rámci světa fake news: deepfake.  

 
Snímek obrazovky 2019-12-02 v 15.40.05

Útoky ad hominem, whataboutism, neadekvátna generalizácia

Snažíte sa rozumne argumentovať a diskutovať tak, aby ste našli s oponentom spoločné riešenie a konsenzus? Snažíte sa viesť rozhovor slušne s dôrazom na logické argumenty? Blahoželáme vám, zachovávate kritériá konzistentnej argumentácie. Ako ale máte diskutovať s ľuďmi, ktorí pravidlá logického dôkazu schválne porušujú? 

pasted image 0

Obrovská kočka, popálený pes aneb zvířecí hoaxy

Ani zvířatům se nevyhnou hoaxy a manipulace. Photoshop je kouzelník a dokáže z obyčejné fotky vykouzlit fotku obrovské čtyřicetikilové kočky. Anebo kočky, která má jen dvě nohy. Někdy ale není ani potřeba fotku upravovat. Stačí ji naaranžovat nebo vyfotit ze správného úhlu.

905854ac9d361378eca867ee472f1b8f

Fínsko ako inšpirácia pre české a slovenské školstvo

Všetci vieme, že severské štáty Fínsko, Dánsko alebo Švédsko sú známe vysokou úrovňou svojho školstva. Fínsko sa často spomína ako inšpirácia aj v našich končinách. Na Slovensku o tom hovorila ministerka školstva Martina Lubyová a v Česku zas bývalý minister školstva Marcel Chládek. 

O euromýtech a fake news

Městská knihovna v Praze dlouhodobě dává prostor přednášejícím o mediální výchově, dezinformacích a podobně. Jednou z přednášejících v jejích prostorách byla také tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise ČR Magdaléna Frouzová. Na besedě o euromýtech a fake news jsme samozřejmě chybět nemohli.

Jak se bojuje s fake news v Lotyšsku?

Lotyšsko v boji s dezinformacemi volí podobné taktiky jako Litva. Boj je to ale těžší. Rozdílem je totiž národnostní složení. V Lotyšsku žije 26 procent etnických Rusů, na které často cílí dezinformace a propaganda s cílem destabilizovat společnost zevnitř.

Faktomluva je kniha, po jejímž přečtení neuvidíte svět stejně

Poslední týdny, měsíce se šíří kniha Hanse Roslinga mezi čím dál více čtenářů. Faktomluva nastavuje zrcadlo, vysvětluje, vyvrací a mění pohled na svět. Máme se lépe, než kdy předtím, i další země světa si průběžně přilepšují. Přesto žijeme v přesvědčení, že svět je převážně místo plné tragédií, hladu, nedostupného vzdělání a chudoby. Ale je tomu tak doopravdy?

Fakescape přichází s novou verzí

Novou únikovou hru Fakescape, která má pomoct v boji proti šíření dezinformací mezi žáky druhého stupně základních škol, představili 24. září v Praze studenti politologie z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Nadace O2. Děti má zábavnou formou naučit kriticky přemýšlet o informacích, které se dozvídají z médií a sdílí na sociálních sítích.

Jak se bojuje s fake news v zahraničí: Pobaltí

Státy v Pobaltí, především Estonsko, jsou celosvětově známé díky vysoké úrovni IT technologií a schopnosti využívat je pro snadnější fungování jejich systémů. Není proto divu, že právě tyto země si dobře uvědomují nebezpečí, které mohou způsobit fake news a snaží se tak najít efektivní strategie, jak s nimi bojovat.  

Fakescape bodoval v USA

Druhé místo v celosvětovém finále soutěže spoluorganizované technologickým gigantem Facebook získali 29. ledna studenti politologie z Masarykovy univerzity ve Washingtonu.